Malorie Reamy

Third grade Reading, Language Arts, Social Studies

 

 

 

 

 

 

Hello all!

 

If you have any questions, please feel free to send me an email or message me on the Remind101 app.
 
Sign up for Remind 101 by textng to the number: 81010   >  with a message that says: @mrsmream
 
Always remember:
Read with your students for at least 20 minutes a night 
Practice your spelling words (posted on the week at a glance below) 
 
 
SNACK LINE FOR THIRD GRADE
Students will have the option to purchase the calzones, chips, cheese sticks, and other items for sale as well as ice cream all week.
Students may pay with cash or use money that is prepaid on their lunch account.  To add money to your child’s account you may send it an envelope to school or use the My School Bucks, link on the school website, www.hubbardisd.com.  To find this link, select departments at the bottom of the home page, then food service.  Students are not allowed to charge snack line items.   
We are very excited about the new choices available to our students on the snack line and are pleased to be able to offer this to our third graders.
If you have any questions, please let me know.
 
Price List – 
Calzones $2.00
Pizza $1.50
Chips $1.00
Ice Cream $1.00 (limit 1 per day)
Rice Krispy Treats $1.00 (limit 1 per day)
Brownies $1.00 (limit 1 per day)
Bottle Drinks/water $1.00
Juice Packs $0.75
String Cheese   $0.75
Fruit Roll-Ups $0.50 (limit 1 per day)
Cookies $0.50 (limit 1 per day)